Метеорологічне обслуговування (MET)

Метеорологічне обслуговування включає в себе послуги із забезпечення метеорологічними прогнозами, консультаціями і спостереженнями, а також іншою метеорологічною інформацією та послугами, що надаються для суб’єктів авіаційної діяльності. Метеорологічне обслуговування в Україні надається відповідно до авіаційних правил України “Метеорологічне обслуговування цивільної авіації”, затверджених наказом Державіаслужби від 09.03.2017 № 166, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.09.2017 р. за № 1092/30960.

Для метеорологічного обслуговування польотів повітряних суден у повітряному просторі України використовуються допплерівські метеорологічні радіолокатори, що розміщені на аеродромах Бориспіль, Львів та Харків. Радіолокатори мають можливість виявляти осередки небезпечних явищ погоди: зливових опадів, гроз та оновлювати інформацію про них з дискретністю 10-15 хвилин.

Метеорологічне обслуговування надається провайдерами метеорологічного обслуговування, до відповідальності яких відноситься метеорологічне обслуговування польотів повітряних суден цивільної авіації на маршрутах польотів та на аеродромах.

Метеорологічне обслуговування на аеродромах До складу провайдерів метеорологічного обслуговування польотів повітряних суден на аеродромах України відносяться регіональні та обласні центри з гідрометеорології у складі яких є авіаційні метеорологічні станції цивільні (АМСЦ), що розташовані безпосередньо на аеродромах. Вони здійснюють метеорологічні спостереження за погодою на аеродромі, складання зведень про фактичну погоду, надання їх до Київського та міжнародних банків метеорологічних даних, складання прогнозів погоди по аеродромах, попереджень по аеродромах про утворення відповідних явищ та умов погоди, а також попереджень про зсув вітру в зоні зльоту та заходження на посадку. До відповідальності АМСЦ відноситься також підготовка польотної документації та обслуговування екіпажів повітряних суден, що вилітають з аеродрому. Крім цього, на договірних засадах, здійснюється обслуговування органів ОПР та аеродромних служб.

Всі АМСЦ мають метеорологічне аеродромне обладнання, яке встановлено вздовж злітно-посадкових смуг та використовується для вимірювання метеорологічних величин на аеродромі, інформування про які авіаційних користувачів як у просторі так і у часі повинно відповідати національним вимогам та стандартам ІСАО.

Метеорологічне обслуговування на маршрутах польотів Метеорологічне обслуговування польотів повітряних суден здійснюють органи метеорологічного стеження (MWO), що входять до складу Украероруху. Відповідальність MWO розповсюджується на метеорологічне обслуговування польотів повітряних суден шляхом надання метеорологічної інформації через органи обслуговування повітряного руху. MWO здійснюють постійне стеження за погодними умовами у зоні відповідальності, тобто за погодними умовами у районі польотної інформації (FIR). MWO складають прогнози для обслуговування польотів повітряних суден у нижньому повітряному просторі у форматі GAMET. За умови виявлення або прогнозування у зоні відповідальності умов погоди або явищ погоди, які можуть вплинути на безпеку польотів повітряних суден, випускається інформація SIGMET та AIRMET.