NOMOS

NOMOS (Noise monitoring system)

Що таке NOMOS? Це інтерактивний інструмент для поінформованості користувачів про рівні авіаційного шуму навколо аеропортів України, а також про умови та обмеження забудови на приаеродромній території з огляду на вплив авіаційного шуму. Проєкт NOMOS реалізований Державною авіаційною службою України, за підтримки «Консультаційного фонду підтримки асоціації Україна-ЄС» та GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit).

Згідно з висновками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) шум займає друге місце серед усіх екологічних факторів, що негативно впливають на здоров’я населення (після забруднення пилом).

Авіаційний шум по праву можна вважати одним з найголовнішим шкідливим фактором для людей, які проживають та працюють у зоні аеропорту та безпосередньо в районі житлової забудови, що знаходиться поряд з аеропортом.

Державна авіаційна служба України розробила необхідний нормативно-правовий документ для закладення основ управління авіаційним шумом в аеропортах – «Вимоги до експлуатанта аеродрому щодо просторового зонування території навколо аеропорту з умов впливу авіаційного шуму» (Наказ Державіаслужби від 26.03.2019 № 381), що частково імплементує положення Директиви 2002/49/ЄС  про оцінку та управління навколишнім шумом.

Відповідно до вимог АПУ результати вимірювань характеристик авіаційного шуму періодично оприлюднюються на веб-сайтах аеропорту (аеродрому) та розглядаються як основа для контролю за виконанням заходів, спрямованих на зниження авіаційного шуму. Контури авіаційного шуму є інформаційною базою для узагальнення статистичної інформації про характеристики авіаційного шуму в аеропорту (на аеродромі) та на території поблизу нього, інформування населення, відповідних державних органів та органів місцевого самоврядування про характеристики шуму, уточнення фактичних зон впливу авіаційного шуму на території поблизу аеропорту (аеродрому) для врахування перспективи розвитку населених пунктів.

Для того, щоб вдосконалити якість даних щодо шумів від авіаційної інфраструктури, зробити цю інформацію доступною для зацікавлених сторін, зручною та зрозумілою, Державіаслужба в рамках проєкту NOMOS розробила он-лайн систему для збору інформації nomos.avia.gov.ua щодо шумів від авіаційної інфраструктури (з геопросторовою інформацією) з її подальшою візуалізацією (інтерактивною мапою України з узагальненими даними щодо рівнів та контурів шуму від усіх аеропортів країни).

На порталі NOMOS візуалізовано:

  • Еквівалентні та максимальні рівні шуму для кожного окремого аеропорту, розраховані протягом різного періоду часу (день, ніч, доба, тиждень, місяць тощо);
  • контур шуму для різного періоду часу (день, ніч).

В подальшому планується можливість автоматичного завантаження на сайт наборів даних про авіаційні шуми від аеропортів та відображення інформації шодо рівнів шуму в режимі реального часу, шляхом використання систем моніторингу авіаційного шуму.