ОТРИМАННЯ ДОЗВОЛУ НА ВИКОРИСТАННЯ ПОВІТРЯНОГО ПРОСТОРУ

Інфографіка щодо дозвільного порядку використання повітряного простору

У випадку планування польотів БПС над об‘єктами державної авіації (стоянки повітряних суден, склади, будівлі тощо) на аеродромах спільного використання (Васильків, Вінниця (Гавришівка), Запоріжжя, ІваноФранківськ, Канатове, Київ (Бориспіль), Київ (Жуляни), Коломия, Краматорськ, Кульбакіне, Луцьк, Львів, Одеса, Одеса (Шкільний), Озерне, Полтава, Умань, Херсон (Чорнобаївка), Чернігів) та аеродромі Дніпро додатково отримується погодження на виконання таких польотів від повноважної особи структури державної авіації, яка базується на згаданих аеродромах, або її безпосередніх/ прямих начальників.

У випадку необхідності подання заявки та отримання дозволу на використання повітряного простору, що передбачено Авіаційними правилами України «Правила використання повітряного простору України», експлуатантам безпілотних повітряних суден необхідно:

 

зареєструватись у базі даних Украероцентру;

 

після підтвердження реєстрації надати до Украероцентру заявку на використання повітряного простору у форматі RUN у відповідності до Додатку 3 до цих Правил. Украероцентром опрацьовуються заявки на використання повітряного простору тільки від користувачів повітряного простору, які зареєстровані в базі даних Украероцентру;

додати до заявки на використання повітряного простору копії дозволів/погоджень (за необхідності).

 

Після подання заявки на використання повітряного простору користувачі повітряного простору отримують електронного листа з інформацією щодо включення заявки до плану використання повітряного простору, що являється дозволом на використання повітряного простору, або про заборону використання повітряного простору із вказаною причиною заборони.

 

Інформацію щодо включення заявки до плану використання повітряного простору на отримання дозволу на використання повітряного простору можна отримати в Украероцентрі після 18.00 київського часу за телефоном +38 (044) 351-62-90 (відділ попереднього планування) або у старшого штурмана відповідного центру ОрПР, у межах якого будуть здійснюватися польоти безпілотних повітряних суден.

 

У випадку якщо Правилами передбачено подання заявки на використання повітряного простору, користувачі повітряного простору можуть здійснювати польоти безпілотних повітряних суден тільки після отримання дозволу на використання повітряного простору (тобто, отримання інформації про включення заявки на використання повітряного простору до плану використання повітряного простору), запиту та отримання умов використання повітряного простору, інформування органів управління Повітряних Сил Збройних Сил України та, при необхідності, органів Держприкордонслужби України.

 

Користувачі повітряного простору, які виконують польоти безпілотних повітряних суден, на підставі поданої заявки та отриманого дозволу на використання повітряного простору, зобов’язані організувати оперативний електрозв’язок (в т.ч. мобільний) з:

 

старшим диспетчером з руху літаків (старшим штурманом) центру ОрПР, в межах району відповідальності якого будуть здійснюватися польоти безпілотних ПС;

 

органом управління Повітряних Сил Збройних Сил України в межах району відповідальності якого будуть здійснюватися польоти безпілотних ПС;

 

органами обслуговування повітряного руху та відомчими органами управління повітряним рухом  – у випадку виконання польотів у межах зон їх відповідальності;

 

з органами Державної прикордонної служби України – у випадку виконання польотів у межах зони з особливим режимом використання повітряного простору, що встановлена вздовж державного кордону України завширшки 25 км углиб території України, при недотриманні вимог підпунктів 1 - 8 пункту 4 розділу ІІ Правил або коли вага безпілотного ПС перевищує 20 кг,

 

з метою інформування про діяльність з використання повітряного простору (пункт 5 розділу II та пункт 8-10 розділу ХІІ Правил):

 

не пізніше ніж за 1 годину до початку польотів безпілотних ПС шляхом здійснення запиту про дозвіл та умови використання повітряного простору, що визначаються центром ОрПР, в межах якого будуть здійснюватися польоти безпілотних ПС, або Украероцентром та надаються користувачеві не пізніше ніж за 30 хвилин до початку польотів;

 

за 10 хвилин до запланованого часу початку польотів шляхом інформування органу управління Повітряних Сил ЗС України та центру ОрПР, в межах районів відповідальності яких будуть здійснюватися польоти безпілотних ПС, про початок польотів безпілотних ПС, про їх відміну або перенесення початку польотів;

 

протягом 5 хвилин від фактичного часу настання наступних подій – про закінчення польотів або перерву у польотах тривалістю понад 1 годину;

 

негайно – при виникненні аварійного стану з безпілотними ПС, авіаційної події, серйозного інциденту або інциденту, надзвичайної події (зокрема щодо втрати лінії управління та  контролю або переходу безпілотного ПС у неконтрольований політ), актів незаконного втручання в управління безпілотних ПС та випадків з ознаками порушень порядку використання повітряного простору України.

Примітка. При поновленні польотів безпілотних ПС після перерви у польотах або після перенесення їх початку, умови використання повітряного простору запитуються, а інформування здійснюється у порядку, наведеному вище.

 

Для виконання польотів у межах зон тимчасових обмежень використання повітряного простору, встановлених відповідно до NOTAM, додатково, не пізніше ніж за 1 годину до початку польотів безпілотних ПС, експлуатантом безпілотних ПС через Украероцентр (тел. +38 (044) 351-59-92) запитується дозвіл на виконання таких польотів від органів, в інтересах яких встановлені ці обмеження.

 

Якщо з метою виконання польотів безпілотних ПС планується активація зон тимчасово зарезервованого повітряного простору (UKT-зони), зон обмежень польотів (UKR-зони) та небезпечних зон (UKD-зони), заявка на  використання повітряного простору  цих зон подається юридичною/ фізичною особою, в інтересах якої встановлені зазначені зони.

Для подачі заявок та отримання дозволів на використання повітряного простору користувачам повітряного простору необхідно зареєструватися у базі даних Украероцентру. Для реєстрації необхідно надіслати на електронну адресу predplan@uksatse.aero електронного листа з темою «Реєстрація користувача повітряного простору» за формою, наведеною нижче.

 

1. Бажаний ORGNID (ідентифікатор користувача повітряного простору – літерно-цифрове позначення, яке експлуатант безпілотних ПС в подальшому буде вказувати при поданні заявок на використання повітряного простору), який включає не більше 10 знаків.

 

Наприклад, BILRPAS2.

Примітка. Якщо ідентифікатор користувача повітряного простору, що запитується, вже присвоєний іншій фізичній/юридичній особі, Украероцентром буде запропоновано вказати інший ідентифікатор.

 

2. П.І.Б. фізичної особи або назва юридичної особи експлуатанта безпілотних ПС.

Наприклад, Білий Олександр Володимирович або ЗАТ «Вольтампер».

 

3. Сертифікований аеродром, який є основним пунктом базування безпілотних ПС, його повна назва та, в дужках, чотирилітерний покажчик (за наявності).

Наприклад, ЗПМ Сутиски (UKIS).

Примітка. Якщо дані відсутні, вказується слово «ні».

 

4. Адреса AFTN/AFS експлуатанта безпілотних ПС (за наявності).

Наприклад, UKDDZPZX.

Примітка. Якщо дані відсутні, вказується слово «ні».

 

5. Контактний телефон експлуатанта безпілотних ПС та/або особи, яка є відповідальною за планування польотів.

Наприклад, (044) 000-00-00 або (067) 000-00-00.

 

6. Поштова адреса експлуатанта безпілотних ПС.

Наприклад, 00001 м. Київ-1, п/с 230.

 

7. E-mail, з якого буде здійснюватися подання заявок на використання повітряного простору.

Наприклад, 111rr@ukr.net або 111rr@gmail.com

Примітка. При наданні е-mail, з якого буде здійснюватися подання заявок на використання повітряного простору, наполегливо рекомендується використовувати українські домени. Е-mail з російських доменів «.ru», «.рф» та аналогічні їм оброблятися не будуть.

Загальні положення щодо подачі заявок на ВПП користувачами повітряного простору

Заявка на використання повітряного простору подається до Украероцентру електронним листом із зареєстрованої в Украероцентрі електронної адреси експлуатанта безпілотних ПС напередодні польотів не пізніше 12.00 UTC (що відповідає 14.00 київського часу в період дії в Україні зимового часу та 15.00 київського часу – в період дії в Україні літнього часу) на електронну адресу: predplan@uksatse.aero або факсом на номер +38 (044) 234-03-99.

 

Вимоги до електронного листа для подачі заявки на використання повітряного простору:

 

у темі електронного листа вказується тип заявки – «RUN»;

 

у тексті електронного листа має бути відображена заявка у форматі «RUN»;

 

у електронному листі може бути розміщена тільки одна текстова заявка (решта заявок, наведених у листі, опрацьовуватися не буде);

 

до електронного листа заборонено додавати будь-які вкладення.

 

У випадку необхідності додавання до заявки на використання повітряного простору копій дозволів/погоджень, такі копії надсилаються на адресу navigator@uksatse.aero чи факсом на номер +38 (044) 351-59-62 (у робочий час: ПН-ЧТ 09:00-18:00, ПТ 09:00-16:45) або nach_zminy@uksatse.aero чи факсом на номер +38 (044) 351-59-92 (цілодобово).

 

Після 18.00 київського часу інформацію щодо включення заявки до плану використання повітряного простору можна отримати в Украероцентрі за телефоном +38 (044) 351-62-90 (група попереднього планування використання повітряного простору) або у старшого штурмана центру організації повітряного руху (далі – центр ОрПР), в межах якого будуть здійснюватися польоти безпілотних ПС.

 

У випадку надходження заявки на використання повітряного простору без додавання усіх необхідних дозволів/погоджень (у випадку, якщо вони вимагаються), зазначена заявка Украероцентром прийматися до забезпечення не буде, а подавець заявки отримає заборону на використання повітряного простору.

 

У випадках, коли експлуатант безпілотних ПС не може самостійно визначити, які дозволи/ погодження необхідно отримати для використання повітряного простору, заявка типу RUN подається на електронну адресу navigator@uksatse.aero або факсом на номер +38 (044) 351-59-62 за 10 днів до запланованої дати польотів безпілотних ПС.

 

Відповідальність за отримання дозволів/погоджень, необхідних для виконання польотів БПС, покладається на експлуатантів безпілотних ПС.

Формат заявки на використання повітряного простору типу «RUN»

TITLE RUN
ORGNID (код, який присвоєний користувачу повітряного простору в базі даних Украероцентру під час його реєстрації)
AIRSPDES TSUN
FIR UKОV (район польотної інформації, в якому будуть виконуватися польоти БПС, у даному випадку – Одеський)
LL SFC
UL (верхня межа повітряного простору, який буде використовуватися, наприклад M0045 (300 м AGL (AGL – над рівнем земної поверхі) + перевищення місцевості 150 м = 450 м, додаємо спереду «00» – отримуємо М0045)
BEGIN LALGLIST
LALG 490307N0330047E
LALG 490300N0330112E
LALG 490255N0330107E
LALG 490256N0330054E
LALG 490242N0330040E
LALG 490244N0330032E
LALG 490307N0330047E
END LALGLIST
STARTTIME 080400 (це число місяця та час UTC)
ENDTIME 081700 (це число місяця та час UTC)
COMMENT (Прізвище латиницею особи, яка буде підтримувати зв‘язок з органами об‘єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху та з органами управління ПС ЗС України телефон цієї особи у форматі(ХХХ) ХХХХХ-ХХ позначка BPS (вказує, що це не пілотоване ПС) тип/типи безпілотних ПС PIC ХХХХХХ (прізвище(а) дистанційного(их) пілота(ів)) надання інформації, що місця зльоту та посадки БПС  находяться в межах зони RUN Z ХХХХХ POGODZENO (надається інформація щодо погодження з заінтересованою юридичною/ фізичною особою.).

Примітки. В усіх полях, окрім COMMENT не додавати та не видаляти пробіли – це важливо для коректного опрацювання Вашої заявки на ВПП автоматизованою системою. Поле COMMENT буде читати людина – тут правил щодо пробілів не застосовується. У випадку провадження діяльності з ВПП протягом декількох днів можна подати заявки на ВПП типу «RUN» одразу на декілька днів вперед. При цьому заявка надається окремо на кожний з цих днів. Географічні координати в першій та останній строках поля LALG повинні співпадати (цим при описі зони утворюється замкнена фігура).

Пов’язані документи

Контактні дані органів ОПР, органів управління Повітряних Сил Збройних Сил України, органів Держприкордонслужби України приведені для організації оперативного зв’язку при здійсненні польотів безпілотних ПС на підставі дозволу на використання повітряного простору.

 

Звертаємо Вашу увагу, що:

 

старший диспетчер з руху літаків (старший штурман) відповідного центру ОрПР володіє повною інформацією щодо встановлених заборон та обмежень використання повітряного простору тільки у межах району його відповідальності;

 

інформування експлуатантом безпілотного ПС органів управління Повітряних Сил ЗС України здійснюється відповідно до районів їх відповідальності;

 

старші диспетчери з руху літаків (старші штурмани) центрів ОрПР, фахівці органів управління ПС ЗС України та органів Держприкордонслужби України не надають консультацій/ інформації щодо порядку подання та заповнення заявок на використання повітряного простору, порядку отримання експлуатантами безпілотних ПС дозволів/ погоджень від фізичних та юридичних осіб;

 

контактні дані адміністрацій аеропортів, вертодромів та ЗПМ наведено на карті зон заборон та обмежень використання повітряного простору;

 

контакті дані адміністрацій аеродромів державної авіації, військових полігонів та стрільбищ; юридичних осіб, в інтересах яких встановлено заборонені зони, можуть бути отримані у старшого диспетчера з руху літаків (старшого штурмана) центру ОрПР у межах району його відповідальності.

Пов’язані документи