12 жовтня 2021 року Україна та Європейський Союз підписали Угоду про Спільний авіаційний простір.
Верховна Рада України ухвалила закон про ратифікацію угоди між Україною та Європейським Союзом про спільний авіаційний простір. За ратифікацію угоди проголосували 311 депутатів.
Мета угоди – створити спільний авіаційний простір, який ґрунтується на ідентичних правилах:
- безпеки польотів
- авіаційної безпеки
- організації повітряного руху
- захисту навколишнього середовища
- захисту прав споживачів
- систем комп’ютерного бронювання
- соціальних аспектів

Очікується, що Угода посилить конкуренцію на ринку повітряних перевезень, може позитивно вплинути на зниження цін на квитки та підвищення якості обслуговування пасажирів.
Створення спільного авіаційного простору відбуватиметься поступово.
Від України документ підписав Прем’єр-міністр Денис Шмигаль, від Євросоюзу – верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель, а також посол Словенії в Україні Томаж Менцін.
Подія, що відбулась під час 23-го саміту Україна – ЄС, відкриє нові можливості для авіаційної галузі.
ДЛЯ ПАСАЖИРІВ — БІЛЬШИЙ ВИБІР РЕЙСІВ ТА ШИРШИЙ ЦІНОВИЙ ДІАПАЗОН
- Європейські та українські авіакомпанії зможуть виконувати необмежену кількість прямих рейсів між будь-якими пунктами ЄС та України.
- Угода може позитивно вплинути на зниження цін на квитки та підвищення якості обслуговування пасажирів.
ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ АВІАКОМПАНІЙ — ШИРШИЙ ДОСТУП ДО ЄВРОПЕЙСЬКОГО РИНКУ
- Українські авіакомпанії отримають право користуватися необмеженими комерційними правами при здійсненні перевезень між будь-яким пунктом у ЄС, проміжними пунктами на території партнерів Європейської політики сусідства та країн ЕСАА, а також у країнах, що містяться в Додатку V до Угоди (Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія, Швейцарія). Для цього потрібно буде, щоб політ був частиною перевезення, яке обслуговує пункт в Україні.
- Слоти в аеропортах українським авіакомпаніям мають надаватися прозоро та недискримінаційно.
ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ АЕРОПОРТІВ
Аеропорти прийматимуть більше літаків і отримають більший пасажиропотік, тому регіональні аеропорти отримають шанси на розвиток.
КОЛИ ЗАПРАЦЮЄ УГОДА
Фактично, Україна та ЄС домовилися про тимчасове застосування положень Угоди про САП з першого дня наступного місяця після обміну дипломатичними нотами про проходження Україною та ЄС внутрішніх процедур.